Новини

Знайти роботу після 45: чи врятує ситуацію запровадження квот?

15.07.2017   Коментарів: 0  

Міністр соціальної політики А. Рева повідомив, про намір запровадити новий механізм для покращення працевлаштування громадян у передпенсійному віці. Для цього планується ввести квоту, за якою зобов’язати роботодавців набирати на роботу не менш ніж 4-5% людей у віці після 45 років.   Оцінкою запровадження такого підходу поділилася старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

На її думку, позиція міністра цілком зрозуміла, адже ситуація у сфері зайнятості у нас загалом доволі складна, а людей, яким минуло 45років, роботодавці запрошують особливо неохоче.  Тому  передпенсійна соціальна група у сфері зайнятості справді є найбільш вразливою. Однак з іншого боку слід  розуміти, що запровадження квот — не найбільш ефективний механізм. Більше того, можливо, хтось не знає, вони у нас вже існують.  Зокрема, у ст. 14 закону “Про зайнятість населення” перелічено вісім категорій громадян, для яких передбачені квоти щодо працевлаштування. Є в цьому переліку й особи, яким до виходу на пенсію залишилося 10 і менше років. Цілком ймовірно, що цю категорію вирішили розширити, приєднавши до неї тих, кому до заслуженого відпочинку залишилося 15 років.

Правда є чимало сумнівів, що цей механізм у нас реально запрацює. Працедавці не горять бажанням працевлаштовувати таких людей, бо частенько працівники з досвідом претендують на вищу заробітну плату, ніж  молодь адже вважають, що мають достатньо високу кваліфікацію. Тому оцінюють свою працю відповідно. Окрім того, їм уже не байдуже те, що рівень майбутньої пенсії буде залежати від рівня зарплати. А підприємці у нас часто не мають  можливості чи ресурсів для забезпечення належного рівня оплати. Та й стереотипи ніхто не відміняв. Наприклад існує упередження, що люди у віці консервативні, не здатні вчитися нового. Хоча насправді людина в будь-якому віці здатна до розвитку.

Тому у цій справі потрібен комплексний підхід. Роботодавцям слід пояснювати, що люди 35-45 років і старші — це у нас основний масив робочої сили, адже через низьку народжуваність в Україні бракує молоді, щоб заповнити всі робочі місця. Тому слід залучати до роботи населення, яке вже і досвід має, і ще багато років може продуктивно працювати.

А пошукачам слід пояснювати, що не варто сподіватися, що після 45-ти можна підвести риску й сподіватися на квоту, чекаючи, коли тебе працевлаштують. Треба розвиватися, здобувати нові знання, освоювати нові технології й розраховувати на те, що попереду принаймні 15 років активного трудового життя.

Крім того, держава у цьому питанні має займатися  активною пропагандою за прикладом ЄС, де питанню працевлаштування громадян зрілого віку приділяють дуже багато уваги. Там постійно наголошують про те, що успішним може бути лише той колектив, де є і молоді працівники, і люди старшого віку, адже  таким чином забезпечується і нормальний обмін досвідом і взаємодія поколінь. Крім того, у країнах Європи є спеціальні програми, які сфокусовані на цільових групах. Серед них є й група людей передпенсійного віку — 54 — 64 роки (на пенсію в багатьох країнах ЄС можна вийти лише після 65-ти). Такі програми допомагають з пошуком роботи, однак про квотування не йдеться. Зазвичай програми передбачають навчання. Може йтися як про здобуття нової професії, так і про засвоєння навичок, які знадобляться на будь-якому робочому місці. Крім того у Європі дбають про адаптацію цих людей на новому робочому місці. Окремий фахівець приходить, надає допомогу, якщо потрібно, веде роз’яснювальну роботу з коллективом.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь