Новини

Згода на секс: що це означає насправді

15.01.2019   Коментарів: 0  

Секс без добровільної згоди в Україні віднині є зґвалтуванням, що передбачено новими змінами до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів. Якщо подібне стається у шлюбі, то при притягненні до відповідальності це буде обтяжуючою обставиною. Тому іншими словами, відтепер завжди потрібна згода обох партнерів. Разом з BBC News Україна ми розбиралися в троьх ключових аспектах законодавчих змін та їх можливого впливу на життя українців.

По-перше,  віднині в законодавстві прописана добровільна згода на секс, хоча на думку фахівців, юридична зміна не є кардинальною. Максим Магда, адвокат, фахівець із протидії домашньому насильству вважає: “Поява в законі терміну “добровільна згода” покликана роз’яснити одним: “Якщо особа не бажає – залиш її в спокої!”. А іншим: “Якщо я не бажаю – ніхто не має права мене примушувати”.  На його думку, це правило, підходить саме для випадків домашнього насильства, “коли і кривдник, і постраждала особа не розуміють, що секс без згоди – це зґвалтування, а не подружній обов’язок”. Тому у разі якщо, уявімо, жінка подасть заяву до поліції щодо відсутності добровільної згоди, а чоловік заявить, що все було взаємно й добровільно, потрібні свідки, документи, речові докази, аби довести провину чоловіка. Де-факто так було й раніше, коли йшлося про зґвалтування, якщо застосовувалася фізична сила, або ж нею погрожували, або ж жертва перебувала в безпорадному стані.

По-друге, нова кваліфікація зґвалтування як “дій сексуального характеру, пов’язаних із проникненням у тіло іншої особи без добровільної згоди” може призвести до того, що поліції доведеться реагувати на більшу кількість випадків. Втім, правоохоронці будуть лише технічно документувати кожен випадок. Для того щоб кривдника притягли до відповідальності, в суді будуть потрібні докази, причому дуже серйозні. За старої кваліфікації цього злочину зібрати їх було вкрай складно, хоча не виключено, що їх і далі збиратимуть так само.

Якщо жінка не погодилася на секс, але він відбувся, то велика ймовірність, що щодо неї застосували силу, їй погрожували, довели до безпорадного стану. На думку Максима Магди: “У злочинах цієї категорії це дуже непросто, адже треба шляхом слідчих дій, експертиз довести факт не лише інтимного зв’язку між партнерами, а й відсутності добровільної згоди. Це дуже складно зробити у випадках реального зґвалтування, через що чимало злочинців уникають відповідальності. Сфабрикувати ж таку справу, в залежності від обставин, або вкрай важко, або взагалі нереально. Підкинути наркотики чи викрадену річ простіше”.

Необхідно зауважити, що інтимні стосунки в обмін, скажімо, на дорогі подарунки чи обіцянку одружитися не підпадають під визначення нового закону. А в контексті проблеми наклепів і правоохоронці, і правозахисники нагадують про кримінальну відповідальність – є стаття 384 про завідомо неправдиві покази.

По-третє, оцінюючи кожну конкретну ситуацію, слідчі повинні будуть враховувати супутні обставини. Це буде особливо важливо, якщо за версією слідства щодо жертви не застосовували фізичної сили, вона не була в безпорадному стані. Тобто вона не погодилася на інтимні стосунки, але й не чинила опір, бо швидше за все просто не могла цього робити. Це може розширити перелік дій сексуального характеру за який притягатимуть до відповідальності, адже існують спеціальні методики розслідування справ, де жертва не чинила опору. При цьому має значення чи вчасно вона повідомила про злочин до поліції.

І хоча законодавчі новації про добровільну згоду критикують за їх загальність, поверхневість, декларативність, однак є надія, що вони значно поліпшать права жінок, які будуть захищені краще.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь