Новини

Завищені тарифи: як газівники “накрутили” січневі платіжки

27.01.2019   Коментарів: 0  

У січні українці, які не мають лічильника на газ, отримали рахунки втричі більші, ніж попередні. У відповідь на природнє обурення споживачів, в Національній комісії з регулювання енергетики й комунальних послуг пояснили, що платіжки законні, споживачі повинні їх сплатити. Чому так відбулося, ми розбиралися разом з gazeta.ua

Як пояснив заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогазу Олексій Хабатюк, облгази через суд домоглися скасування норм споживання, які діяли до серпня минулого року. Однак не зважаючи на рішення суду, Кабінет міністрів і Міністерство енергетики затверджувати нові норми не поспішає, тому в дію повернулася постанова КМУ 1996 року, якою передбачено розрахунок плати за суттєво вищими нормами споживання газу тим людям, у кого вдома відсутній лічильник.

Які норми споживання газу маємо зараз?

Норми зросли втричі для тих, хто використовує газ для приготування їжі. У чотири рази — для тих, хто не має гарячого водопостачання, тобто для підігріву води використовує газову колонку. Тому на одного мешканця квартири відповідно нараховують від 10 до 23 “кубів”. Справа в тому, що старі норми були прийняті у середині 1990-х та базувалися на тодішніх обсягах споживання, адже тоді не було так багато електричної побутової техніки, як зараз. Люди не користувалися електрочайниками, мікрохвильовками, бойлерами, мультиварками. В основному готували їжу та підігрівали воду на плиті, тобто  використовували більше газу

Як вирішити цю проблему?

Уряд має якнайшвидше прийняти відповідну постанову, а до того часу українцям доведеться платити за газ за завищеними нормами. Якщо Кабмін все ж перегляне норми споживання, газорозподільні організації будуть змушені провести перерахунок і повернути переплачене споживачам.

Крім того, і це досить суттєво, українці теж не повинні залишатися осторонь – треба масово скаржитися на завищені рахунки на “гарячу лінію” Міністерства енергетики, уряду. Показати, що ця проблема є актуальною для  дуже великої кількості людей.

Чому українці не можуть платити тільки за спожитий газ?

Дізнатися скільки домогосподарство реально споживає газу можна лише за допомогою індивідуального лічильника, однак в Україні без них залишаються близько трьох мільйонів споживачів. Відповідно до закону про комерційний облік природного газу, газорозподільні організації безкоштовно мали встановити лічильники до 1 січня 2018-го року. Однак пізніше терміни змістили до 1 січня 2021 року., хоча ці витрати вже включені до тарифу, за яким громадяни сплачують за паливо. 

Хто має це контролювати?

Нацкомісія з енергетики та комунальних послуг. По-перше вона повинна перевірити ефективність використання коштів, які українці раніше заплатили за газ, а по-друге, перевірити, чи не завищені розцінки на встановлення лічильників.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь