Новини

Воєнний стан: що чекає економіку України?

29.11.2018   Коментарів: 0  

В Україні вперше в історії оголошено воєнний стан (ВС). Хоча з пунктів законодавства,  яке регулює цю процедуру теоретично все зрозуміло, однак фактично мало хто має чітку уяву, як це буде реалізовано на практиці. Спочатку сам факт можливого оголошення ВС сприймався усіма переважно емоційно, але зараз всіх більше турбує питання – а що дасть країні запровадження воєнного стану? Ми намагалися розібратися з цим разом з відповідними фахівцями.

На думку Артема Ковбеля, партнера компанії Kreston GCG, запровадження воєнного стану (навіть загроза його введення), завжди стимулює паніку серед населення та бізнесу. Що ланцюговою реакцією відображається відразу на декількох факторах.

Перш за все, це зростання курсу долара. Наша ненадійна банківська система привчила людей при будь-якій, навіть незначній кризі, відразу ж знімати всі гроші з рахунків, та переводити все в валюту, що прискорює девальвацію гривні. В свою чергу, зростання долара також провокує зростання цін в країні, в першу чергу на найнеобхідніші товари – крупи, хліб, медикаменти.

А ще запровадження ВС призводить до падіння інвестпривабливості, адже вкладати в країну, що знаходиться в умовах воєнного стану, ніхто не буде – надто небезпечно. Котирування єврооблігацій України вже різко впали в ціні. Як приклад, вранці в понеділок вартість євробондів Україна-32 знизилася на 1,295% – до 80,043% номіналу, Україна-24 – на 1,177%, до 90,158% номіналу, Україна-25 – на 1,158%, до 88,427% номіналу.

Крім того, у бізнесу Вінницької, Одеської та інших областей, де запроваджується воєнний стан, можуть виникнути певні труднощі. Справа в тому, що в умовах воєнного стану президент отримує майже необмежену владу і зможе за бажанням закривати кордони або скасовувати конституційні права населення. Поки що президент пообіцяв цього не робити, але якщо все ж таки вирішить (наприклад, щоб девальвувати рубль своїх політичних опонентів перед виборами) – збої в роботі різноманітних компаній гарантовані.

І нарешті, під питанням співпраця з МВФ. Хоча його представники  прямо не заявляли, що кредит Україні буде не надано, однак не стверджували і протилежне. Швидше за все, МВФ займе вичікувальну позицію. Мінімум – до завершення дії воєнного стану, максимум – до президентських та парламентських виборів. І тільки після цього буде прийматися рішення про те, коли і скільки надавати грошей Україні.

На думку Артема Афяна, адвоката, керуючого партнера АО Juscutum, запровадження воєнного стану в окремих областях України може бути використано багатьма контрагентами як ситуація форс-мажору. Це означає, що невиплата орендної плати, непроведення поставок, які були заплановані, і інші невиконання зобов’язань можуть відбуватися з посиланням на форс-мажор, як на вагому підставу. Тобто все, що раніше було порушенням, військовий стан дозволяє списати на форс-мажор. За таких умов існує досить високий ризик розбалансування економічного життя країни. Передбачити наслідки складно, наприклад, частина підприємств перестануть виконувати свої зобов’язання і змусити їх це робити через суд буде важко з огляду на форс-мажор. В цілому ж це створює серйозні складнощі економіці країни.

На думку Віктора Шулика, директора департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating, при режимі воєнного стану (навіть без ескалації конфлікту) може бути:

– відкладення створення 45ОТГ в окремих регіонах, де перші вибори заплановані на 23.12.2018;

– зростання кількості порушень виконання фінансових і договірних (комерційних) зобов’язань з боку господарюючих суб’єктів, зареєстрованих в регіонах, в яких вводиться військовий стан;

– перерозподіл бюджетних коштів на користь окремих секторів економіки (в ручному режимі).

Отже, незважаючи на те, що норми Закону “Про правовий статус режиму воєнного стану” будуть застосовані обмежено, сам факт їх застосування, а також можлива ескалація військового конфлікту, можуть призвести до подальшого зниження інтересу до України з боку стратегічних інвесторів. В таких умовах питання пошуку інвестора для української “газової труби” і цілого ряду стратегічних підприємств може відкластися на невизначений термін.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь