Новини

Судити по новому: яких новацій чекати від судової реформи

04.10.2017   Коментарів: 0  

Верховна Рада таки проголосувала за судову реформу. Як і пророкували, в цілому вона з одного боку розширює вплив президента на суди, з іншого – розширює повноваження самих судів та суддів. Інколи на шкоду іншим учасникам процесу. За допомогою «strana.ua» ми розбиралися, які ж новації чекають на українців:

1. Верховні судді під контролем президента
Хоча судді ВСУ обираються на конкурской основі, від нині президент – остання інстанція, яка їх затверджує. Не важко здогадатися, що такий механізм призначення дозволить президенту впливати на суд, що називається, в ручному режимі.

2. Повістки публікуватимуться в Мережі
Ще одна норма, яка в корені змінює звичну уяву – це оповіщення про виклик до суду по інтернету. Причому, не на електронну адресу відповідача, а просто шляхом публікації виклику на сайті суду. Це стосуватиметься осіб, чиє місцезнаходження владі невідомо.

3. Якщо бажаєш судитися, плати
При подачі в суд заяв, позивачі будуть зобов’язані вносити щось на кшталт “застави” – компенсувати відповідачу витрати на адвоката в разі його виграшу. З одного боку це нібито справедливо, з іншого – якщо у вас виникне бажання судитися, наприклад, з комунальним монополістом через відсутність опалення, – ви можете не “потягнути” витрати на дорогих адвокатів компанії.

4. Електронний суд
Тепер ходити на судові засідання буде необов’язково. Учасники справи тепер матимуть можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, а свідки або експерти – в приміщенні іншого суду

5. Не більше 10 запитань
Обмежується можливість учасників засідань, як звинувачення, так і захисників, задавати в судовому процесі запитання. Відтепер їх кількість буде не більше 10. Решта – “зловживання”.

6. Заходити до суду матимуть можливість не усі
Суд може обмежити доступ до судової зали, якщо в залі не вистачає вільних місць. Теоретично це дозволить виганяти із суду, наприклад, журналістів або спостерігачів – необхідно тільки заздалегідь посадити на вільні місця “своїх” людей.

7. Постанови проти бізнесу
Відтепер суддя, в односторонньому порядку зможе виносити постанови проти фірм і юридичних осіб. Навіть якщо вони не є учасниками процесу. Закон дає право судді робити це, якщо він раптом помітив “недоліки в діяльності” тих чи інших компаній, коли розглядає справу, де ці компанії згадуються. На практиці це дає владі ще один інструмент тиску на бізнес в обхід складних бюрократичних процедур.

8. Терміни розслідування справ скоротять
Терміни розслідування справ скорочують до 3 або 6 місяців. Тепер слід очікувати, що кількість відмов про початок розслідування при неочевидних злочинах значно зросте – правоохоронці не будуть брати на себе відповідальність щодо розслідувань цих злочинів так швидко.

9. Майно, записане на дружин – буде в безпеці
Позов про необгрунтованість володіння активами тепер буде неможливим пред’являти пов’язаним особам. На практиці це означає, що якщо, скажімо, у корупціонера конфіскують майно, все, що записано на його бабусь, дітей і дружин – залишиться “в сім’ї”.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь