Новини

Шкільна реформа: які новації чекають на українську освіту

08.09.2017   Коментарів: 0  

Депутати Верховної Ради дали старт новій освітній реформі, прийнявши відповідний закон. Разом зі  strana.ua, ми розбиралася: які новації чекають на українську освіту.

  1. Мільйони українців не зможуть навчати своїх дітей рідною мовою

До сих пір в Україні існувала чимала кількість шкіл, в яких навчання здійснювалося російською мовою, а також мовами нацменшин – угорською, румунською та ін. Відтепер все це залишиться в минулому: закон вводить фактичну заборону на отримання освіти на будь-якій іншій мові, крім української. З 2018р. тільки в молодшій школі залишаться класи з викладанням предметів мовами національних меншин, а з 5 класу таке викладання ліквідується. Втім, з 2020 р. цю норму скасують і для молодших класів – тобто з 2020р. освіта в Україні стане цілком україномовною. Експерти вже зазначають, що позбавлення російськомовних громадян права на освіту на «своїй» мові матиме серйозні політичні наслідки, посилюючи розкол в суспільстві.

  1. Запровадження 12-річного навчання

Другою, найбільш резонансною новацією стало введення 12-річного навчання. Вже в 2018 р. «первачки», які підуть до школи, вчитимуться 12 років. Міністр освіти  пояснила це тим, що за підсумком реформи останні 3 роки в школі будуть профільними – учні зможуть зосередитися на тих предметах, які їм знадобляться в вузах.  Втім, супротивники цієї новації зазначають, що найчастіше в цьому віці випускники шкіл ще не завжди можуть визначитися, ким вони бажають стати в майбутньому. А багато батьків вже зараз зітхають, що весілля та народження онуків святкуватимуть прямо в школах.

  1. Реформа коштуватиме 87 мільярдів гривень, яких немає

Втім, багато освітніх новацій  так і можуть залишитися на папері. Причина банальна – брак коштів. Міністр освіти на це не зважає та каже, що  реформа запланована на довгі роки. На її думку, найзатратнішими  виявляться 2029-2030роки, коли майбутні першокласники будуть закінчувати 12-й клас.

  1. Підвищення зарплат одних вчителів компенсують звільненням інших

Тим часом, кошти доведеться виділяти вже в найближчому майбутньому – педпрацівникам пообіцяли підвищення зарплат. Але, в уряді немає розуміння, звідкіля на це взятии кошти. На думку експертів, проблема буде вирішена банально – за рахунок скорочення кількості вчителів.

  1. Замість 22 предметів в школі вивчатимуть 9

Тим часом, масове скорочення  може дійсно початися через тотальне впровадження “інтеграції предметів”. Це означає, що зменшення обов’язкових предметів з 22 до 9 відбудеться через те, що замість фізики, хімії, біології, географії та астрономії будуть створюватися інтеграційні курси “природа і людина”, “людина і світ”. Мови і літератури об’єднаються в предмет “словесність”, а алгебра і геометрія повернуться до загального курсу математики.

Слід зауважити, що на даний час вчителів за цими «універсальними» дисциплінами немає. Але ідеологи реформи обіцяють масове перенавчання. Хоча, за логікою, для викладання 9 предметів, потрібно набагато менше вчителів, ніж для викладання 22-х.

  1. Норовливих директорів «приструнять» контрактами

Одне з важливих нововведень – впровадження механізму найму вчителів на роботу за контрактом. Директорам шкіл дозволять займати цю посаду не більше 6 років. Самі педагоги нарікають, що потраплять в повну залежність від тих, хто буде візувати ці контракти. Директор однієї з київських спеціалізованих шкіл  вже  передбачає масове непідписання контрактів з непокірними і занадто принциповими, з точки зору чиновників, директорами.

  1. Репетиторство поставлять на потік

Закон фактично легалізував репетиторство для шкільних вчителів, адже, в принципі, ні для кого не секрет, що чимала їх кількість займаються репетиторством з учнями. Відтпер таку діяльність намагатимуться «вивести з тіні», а репетиторів змусити платити податки.

  1. Професійно-технічну освіту «перекладуть» на місцеві бюджети

ПТУ фактично «скинули» на місцеві бюджети – норма про збереження бюджетного фінансування профтехосвіти залишилася без підтримки депутатів.  Відтепер ПТУ повністю переходять на баланс місцевих громад, які фактично не зможуть забезпечити їх нормальне існування. Тому, в найближчій перспективі отримати кваліфіковану робочу професію  буде надто складно.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь