Новини

Платити за сусіда і діряві труби: які зміни у сфері ЖКП чекають споживачів

15.02.2019   Коментарів: 0  

Мешканці багатоповерхівок, які не мають лічильників води, вже з січня будуть сплачувати не тільки внутрішньобудинкові втрати води, а й можливі борги сусідів. Крім того, сплачувати за “зайву” воду будуть всі мешканці будинків, де 100% квартир обладнані лічильниками. Такі нововведення  встановлюються Законом “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” та методикою обліку цих послуг, який набрав чинності з 25 січня. Яких саме змін чекати українцям, ми розбиралися разом з minprom.ua

Законом визначається, що постачальники тепла і води будуть зобов’язані встановити загальнобудинкові прилади обліку тепла і води безпосередньо на вході в житлові або нежитлові приміщення і отримувати оплату виключно на підставі їх показань. Наприклад, відтепер водоканал  вимагатиме гроші за кубометри води, доставлені до житлового будинку. А за подальші її витрати споживачі будуть сплачувати в залежності від того, в якому будинку вони мешкають та від кількості встановлених в ньому квартирних лічильників.

Якщо показання усіх квартирних лічильників в сумі виявляться менше, ніж показник загальнобудинкового лічильника, то в ОСББ і житлових кооперативах, де, як правило, всі квартири обладнані лічильниками води, порядок оплати “зайвих” кубів буде встановлювати їх правління. Найчастіше це буде  розподіл доплати пропорційно показаннями квартирних лічильників.

Необхідно зауважити, що в цьому випадку найбільш постраждають ті, у кого відсутні квартирні лічильники. І якщо зараз вони сплачують за воду за нормами, виходячи з числа зареєстрованих мешканців (з 2015 року – 5 куб. м. холодної води на людину), то з 25 січня на них «повісять» усі перевитрати. Наприклад, в будинку з ОСББ 100 квартир, в усіх встановлено лічильники. Загальдомовий лічильник холодної води зафіксував витрату 1100 куб. м. води за місяць, а усі квартирні лічильники води в сумі зафіксували 1000 куб. м. за рахунок похибки у показаннях приладів та протікання труб всередині будинку. Відтепер за новими правилами мешканці квартир, що використали 15 кубів, додатково сплатять ще за 1,5 куб. м, ті, що використали 2 куб. м.  додатково сплатять ще за 200л. і лише ті, хто взагалі не користувався водою, нічого сплачувати не будуть.

За цією ж схемою буде нараховуватися оплата в будинках, де за утримання будинку відповідають керуючі компанії, при цьому в 100% квартир і нежитлових приміщень (офіси, магазинчики) є лічильники. А в тих будинках, де лічильники встановлено менш, ніж в 100% квартир, рахунки за  перевитрати виставлять мешканцям, у яких вони відсутні, тобто з них можуть зажадати сплатити за «зайвих» 20-30 кубів води на місяць, що складе приблизно 400-600 грн.

Фахівці в сфері ЖКГ відзначають, що мешканцям «жеківських» будинків довести провину балансоутримувача в витоках буде дуже складно.”Важко зрозуміти, як мешканці будинку, яким керують колишні ЖЕКи, а це в основному будівлі, яким по 50-60 років та комунікації в яких вкрай зношені, доводитимуть факт протікання води в підвалі якщо вони не мають туди доступу, – наголошує експерт з ЖКГ Андрій Никончук. – компанії, що керують (жеки) вкрай неохоче йдуть назустріч, тому потрібно писати скарги, оббивати пороги. А вода тим часом витікає, а гроші в платіжки “капають”.

За оцінкою Асоціації водоканалів, в Україні не більше 10% багатоповерхівок оснащені квартирними лічильниками на 100%, тому  90% городян ця проблема не торкнеться. «Крайніми» в даному випадку виявляться ті, хто платить за нормами. Це, як правило, малозабезпечені люди та так звані асоціальні елементи. Однак, перші отримають субсидію на оплату “комуналки”, другі просто не платитимуть, і  в результаті їх можуть через суд виселити з квартир за борги, що посилить соціальну напруженість.

Крім того, як стало відомо, відповідно до рішення Кабміну, при наявності боргу за комуналку у розмірі, більш ніж 340 грн. боржників позбавлятимуть субсидії, а термін прострочення, при якому можуть скасувати держдопомогу, зменшили з двох місяців до 30 днів.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь