Новини

Не сподіваючись на державу: як накопичити на майбутню пенсію

18.03.2019   Коментарів: 0  

Кожен з нас хоча б раз замислювався щодо майбутньої старості – як уникнути  існування, на яке приречені більшість нинішніх пенсіонерів. Реальний стан речей доказує, що сподіватися в цьому питанні на державу не варто, в Україні працює лише один рівень пенсійної системи – солідарний,  коли пенсіонери отримують гроші за рахунок тих, хто офіційно працює та сплачує податки. Однак сумна статистика свідчить, що з 42 млн. українців офіційно працюють тільки 16,1 млн., решта – діти, непрацездатні, безробітні або працюють неофіційно, тому розраховувати тільки на солідарну пенсійну систему не варто. Сьогодні середня пенсія в Україні становить 2645 гривень або 98 доларів. І чим раніше почати піклуватися про старості, тим краще. Як самостійно подбати про це, ми розбиралися разом з “Сегодня”.

Коли починати відкладати

Найкраще починати відкладати на старість уже зараз. Якщо збирати з 20 років по 5-7% від доходу, то в 60-65 років можна отримати достатній капітал, щоб вести звичний спосіб життя. Якщо починати відкладати після 30 років,  відкладена сума повинна бути не менше 10%, ближче до 40 років – 20%. Розглянемо кілька варіантів, як можна збирати гроші, щоб вони не знецінилися.

Варіант 1. Відкладати вдома

Відкладати під матрац – найбільш ризикований варіант. Слід пом’ятати, що долар і євро теж девальвують – приблизно на 2% в рік, хоча в принципі варіант непоганий. Однак є ризик – якщо людина триматиме валюту десь під матрацем, чи не виникне спокуса полізти туди, щоб купити нову машину, або дружині  шубу. Є й інші ризики – пограбування або пожежа, які можуть бути цілком ймовірними. Тому тримати готівкові кошти вдома слід як короткострокові накопичення, які можна відкладати на відпустку, машину, знаючи що вони будуть витрачені, наприклад, через рік.

Варіант 2. Відкрити депозит

Відкриття депозиту – один з найпоширеніших варіантів, його можна оформити з 14 років, починаючи зі 100 гривень. Тим більше,  якщо банк раптом збанкрутує, Фонд гарантування вкладів відшкодує суму до 200 тис. Але щоб уникнути такого варіанту, у разі якщо сума більше 200 тис., депозити краще розміщувати в декількох банках. Однак слід пам’ятати що в депозитах є один мінус – якщо знімати частину коштів на поточні потреби, сума накопичень може не зростати.

Варіант 3. Відкрити рахунок у недержавному пенсійному фонді

Рахунок в недержавному пенсійному фонді (НПФ) – єдиний спосіб збирати і отримати кошти виключно при виході на пенсію. Як працює недержавний пенсійний фонд? Людина на свій рахунок регулярно перераховує частину свого доходу. В свою чергу, Фонд інвестує кошти, наприклад, в депозити або цінні папери, розділяючи при цьому прибуток або збиток між усіма. Мінуси такого варіанту – Фонд прибутковості накопичень не гарантує. Крім того, ніхто не застрахований від того, що по закінченню терміну дії договору, він отримає менше, ніж вклав за весь час.

Варіант 4. Інвестувати в нерухомість, цінні папери, акції

На жаль в Україні практично відсутній фондовий ринок, як за кордоном. А на закордонний ринок можуть виходити ті, у кого є капітал, хто може дозволити собі великі витрати які будуть виправданими. В нашому випадку експерти радять вкладати кошти в облігації внутрішньої державної позики. Принаймі це найнадійніший інструмент з державною гарантією. Єдиний мінус – щоб скористатися цим інструментом, треба мати хоча б 100 тис. грн. З переваг – дохід не оподатковується, оплачується тільки військовий збір, облігації бувають як в гривнях, так і в доларовому еквіваленті.

Варіант 5. Накопичувальне страхування життя

Накопичувальні програми дозволяють збирати гроші від 10 років і більше. Їх  можна оформляти через страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, пенсійні депозити від комерційних банків. При цьому в них закладається страхування на випадок хвороби або смерті.

З плюсів накопичувального страхування – гроші можна вносити раз на рік. Також є приріст суми накопичення за рахунок щорічного відкладення і за рахунок нарахування відсотків. У разі оформлення через страхову компанію (страхування життя) є додатковий бонус – власне страховка.  З мінусів – мінімальний платіж суми в рік становить від 5000 грн, отже цю суму необхідно спочатку накопичити.

Варіант 6. Комбінований

Всі ці варіанти можна комбінувати, адже в цьому випадку можна бути впевненим, що частина капіталу буде доступна в будь-який момент. Частину грошей можна збирати в гривнях, частину в валюті. Також непогано почати з накопичувального страхування життя, оскільки тут є страховка на випадок хвороби або смерті. Паралельно можна відкрити рахунок у недержавному пенсійному фонді або збирати ще на одну квартиру, з якої в майбутньому можна буде отримувати орендну плату, або яку за нагоди можна буде вигідно продати.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь