Новини

Кумівський капіталізм: як бізнесмени від політики шкодять Україні

19.04.2018   Коментарів: 0  

Про корупцію в Україні розповідають багато, докладно і емоційно. Однак хабарництво і казнокрадство чиновників – далеко не єдиний «корінь зла». За даними Світового банку величезну шкоду розвитку країни приносить так званий «кумівський капіталізм». В чому це полягає, ми розбиралися разом з etcetera.media
ЩО ЦЕ ТАКЕ? «Кумівський капіталізм», або «капіталізм для своїх» (по-англійськи crony capitalism) – це система, при якій успіх в бізнесі визначається політичними зв’язками. У такій системі фірми, що мають політичний «дах», користуються численними перевагами та здатні «перекрити доступ» конкурентам в ті сфери економіки, які вони контролюють. У свою чергу, політичні рішення про розподіл державних ресурсів приймаються не в інтересах суспільства, а виходячи з бізнес-інтересів таких фірм.
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ? Основою «кумівського капіталізму» є можливість отримання так званої «економічної ренти». Однак, це не те ж саме, що корупція. Корупція завжди є протизаконною. Економічну ренту можна отримувати на цілком законних підставах. Але результат один і той же: чиновник або бізнесмен користуються державними ресурсами заради особистої вигоди і на шкоду суспільству.
Можна навести безліч прикладів отримання економічної ренти. Це, наприклад, податкові пільги для окремих компаній, прямі субсидії і дотації з держбюджету тих чи інших фірм, непрозора приватизація, контракти і тендери на закупівлі або надання послуг на неконкурентних засадах. В Україні одним з найпоширеніших видів ренти є отримання прибутку від відшкодування ПДВ.
Автори звіту встановили, що для підприємств з політичним «дахом» ймовірність аудиту на 61% нижче, ніж для фірм без нього. Отже, таким фірмам кошти повертають швидше.
СКІЛЬКИ ЇХ? Зазвичай, встановити політичні зв’язки компаній непросто, адже великий капітал здебільшого використовує досить складні схеми власності та завуальовані канали впливу на політику.
Автори звіту використовували два незалежних методи для виявлення політичних зв’язків. По-перше, вони досліджували відкриту інформацію про формальних власників, акціонерів і менеджерів компаній та біографії цих людей. По-друге, – вивчили дані журналістських розслідувань.
Як виявилося, фірми з політичним «дахом» контролюють від 15% до 20% загального обороту всіх українських компаній. Крім того, вони домінують в ключових галузях економіки: виробництві сталі, банківській справі та торгівлі сільгосптоварами.
ЧОМУ ЦЕ ПОГАНО? Цілком логічно, що у фірм з політичними зв’язками справи йдуть набагато краще, ніж у «незалежних». Такі підприємства більші, у них вищий обіг і вони наймають більшу кількість співробітників. Однак, в той же час, вони зростають повільніше, менш продуктивні і сплачують менше податків. Нарешті, згідно зі звітом, фірми з політичним «дахом» менш прибуткові. Швидше за все, це пов’язано з тим, що вони переводять прибутки в інші юрисдикції.
За висновками звіту, «кумівський капіталізм» в Україні неефективно розподіляє ресурси, збільшує економічні витрати і звужує економічні можливості. Автори звіту припускають, що усунення цієї системи могло б прискорити зростання української економіки на 1-2%.
За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь