Новини

Гривні – 21: “багатостраждальна” доля української валюти

04.09.2017   Коментарів: 0  

Гривні виповнився 21 рік. За своє молоде життя вона стала вельми «багатостраждальною» валютою –  знецінилася в 14! разів і схоже, це не межа. Етапи її падіння нагадують покази тонометра, що демонструє рівень тиску в ослабленому тілі економіки, адже при нестабільній політиці й відсталій економіці національна валюта не може бути стійкою, стверджує  uainfo.

Коли 1 вересня 1996 року, на шостому році незалежності, Україна нарешті отримала національну валюту, все виглядало досить обнадійливо та нагадувало повернення країни до своїх історичних основ,  адже вперше, як грошова одиниця, гривня виникла ще в часи Київської Русі. Друге народження гривня отримала у 1918 році, коли відроджена українська держава під цією назвою кілька разів вводила в обіг національну валюту. Однак, крах державності перекреслив і перспективи існування національної валюти.

І ось 1996 рік – Україна знову з гривнею. Пам’ятаєте тогочасний офіційній курс відносно долара? 1 вересня він становив 1,76 грн. Однак вже протягом перших місяців після введення, гривня потихеньку почала дешевшати. Через два роки Росія оголосила дефолт. А українська економіка була надто пов’язана з російською, щоб не зреагувати на це. Вже через місяць долар в Україні коштував 3 гривні.

У 2005 році наша грошова одиниця зупинилася на позначці 5грн./$. І далі українців чекали 10 років стабільного курсу, який протрималася до кінця 2008 року, коли світова фінансова криза суттєво підкосила українську економіку. Ми отримали на найближчі п’ять років новий курс – 8 грн за долар. В цей період  гривня  теж була відносно стабільною, хоча ця стабільність і була штучною, адже уряд регулярно просто «збивав» температуру,  не вдаючись до лікування  організму економіки. А коли пігулки закінчились – спричинилася чергова лихоманка. Піковий курс більш ніж 30 грн. за долар було зафіксовано 26 лютого 2015 року. Та й нинішній курс, що є не набагато нижчим, теж не вселяє довіри до національної валюти.

Слід зазначити, що  головна причина втрати гривнею її «ваги» – не Майдан, не витрати на АТО чи підтримка біженців зі Сходу. Наприклад, на думку Віталія Скоцика, жоден український уряд не створив передумов для зміцнення національної валюти – не змінив сировинної моделі економіки, не розвивав переробку, не формував ефективну експортну політику. Несприятливий бізнес-клімат та високий рівень корупції, втеча капіталу з країни стали основними  рисами української економіки. Тому не дивно, що гривня і тремтить, як осиковий листок, від найменшого шелесту кризових вітрів, як зовнішніх, так і внутрішніх.

Що чекає гривню далі? Прогнози, на жаль, невтішні. Більшість експертів стверджують, що стабільного курсу очікувати не варто, адже «поставити гривню «на ноги» без реформ і зростання економічного розвитку не вийде. А помилки в економічній політиці свідчать про те, що фахових «лікарів» для нацвалюти у нинішній владі нема. Шанс на світле майбутнє гривні може дати зміна економічної політики та перезавантаження влади.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь