Новини

ДОЗВОЛЕНО ВСЕ, ЩО НЕ ЗАБОРОНЕНО – що зміниться згідно нового Закону про валюту

09.07.2018   Коментарів: 0  

Новий закон про валюту, який напередодні був підписаний президентом може істотно полегшити життя бізнесу, і всім, хто здійснює міжнародні транзакції. Разом з DW ми розбиралися, яких саме зміни слід очікувати українцям та бізнесу

Запрацює за сім місяців

Новий закон про валюту скасовує всі ці обмеження і запроваджує принцип “дозволено все, що не заборонено”. Він набирає чинності на наступний день після того, як буде оприлюднений в офіційній газеті Верховної Ради “Голос України”. Однак буде введений в дію лише через сім місяців після опублікування.

Що зміниться для всіх?

Після того, як закон почне діяти, українці зможуть відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції, зокрема інвестувати за кордон без отримання будь-яких індивідуальних валютних ліцензій. Раніше для проведення такої операції потрібно було отримувати дозвіл Нацбанку, зібравши пакет оригіналів документів, які б підтвердили джерело доходів для таких операцій, а також цільове використання цих коштів. Однак і наявність всіх документів не гарантувала отримання дозволу.

Під час кризи 2014 року Нацбанк взагалі заборонив такі операції за винятком погашення кредитів. Згодом до заборони додали деякі винятки у таких екстрених ситуаціях, як необхідність лікування за кордоном. Відновлювати дозволи на перекази валюти за кордон регулятор почав лише влітку 2017 року. Але дозволили виводити за кордон обмежену кількість валюти – до 50 тисяч доларів на рік. І для цього необхідно отримувати індивідуальну електронну ліцензію від регулятора.

Ліцензії відходять у минуле

За новим законом дозволи та індивідуальні валютні ліцензії будуть вже непотрібні. Клієнту доведеться пройти лише стандартну ідентифікацію в банку.

Окрім цього, закон дозволить зняти зайвий валютний контроль з дрібних операцій. Слід додати, що зараз державою контролюються усі валютні операції, але після набрання законом чинності валютний контроль буде лише тоді, коли валютні операції перевищуватимуть в еквіваленті 150 тисяч гривень.

Що зміниться для бізнесу?

Найбільше полегшення  новий закон про валюту принесе експортерам та імпортерам, які найбільше працюють з валютою і мають зараз з цим неабиякі складнощі. Тепер, відповідно до нового закону, Нацбанк пропонує  не встановлювати граничний термін для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а відповідно скасувати  санкції за недотримання термінів, які є на даний момент.  Необхідно додати, що зараз термін експортно-імпортних розрахунків складає 180 днів. Це час, за який валюта, наприклад, за продані за кордон українські товари, має надійти в Україну і є своєрідною розстрочкою по розрахункам.

Скасування цього обмеження дозволить покращити конкурентні позиції українських експортерів та імпортерів, зменшити ризики штрафів і збільшити простір для домовленостей між торгівельними партнерами щодо умов розрахунків. Також експортерам буде непотрібно продавати валютну виручку, а компанії зможуть купувати валюту без прив’язки до конкретного експортного контракту.

Кредити реєструвати не треба

Окрім цього, за новим законом, компанія зможуть залучити кредити з-за кордону, не реєструючи їх у Нацбанку. Лише по факту отримання кредиту   повідомляти про це НБУ, де збиратимуть таку інформацію для статистики.

Також закон послаблює санкції за порушення валютного регулювання. Зараз розмір штрафу може досягати 100% від суми операції, а в деяких випадках компанія може навіть втратити статус суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. За новим законом це стає неможливим.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь