Новини

Чи вигідний нам візовий режим з Росією?

07.10.2016   Коментарів: 0  

Чи вигідний нам візовий режим з Росією

В Україні знову різко постало питання введення візового режиму з РФ.  З’явившись під впливом емоційного заклику спікера ВР,  питання щодо запровадження віз має всі шанси щодо його ухвалення парламентом в  найближчий час. Однак, з огляду на життєвий досвід, ми розуміємо, що емоції не найкращий  чинник у вирішенні важливих питань, які вимагають прагматичного підходу. Та чи на часі воно зараз?

Періодичне виникнення питання щодо запровадженні віз, на тлі наших постійних закликів посилення санкцій проти РФ, є цілком логічним. Крім того, запроваджуючи візовий режим, українська влада тим самим намагається показати Європі, що «знаходиться з нею одному просторі» – у нас буде безвізовий режим з ЄС та візовий з Росією. Щоб ні у кого не виникало сумнівів: Україна – це Європа. Однак, при цьому практично ніхто з ініціаторів запровадження візового режиму, не замислюється, як, насамперед, відобразиться на Україні та її громадянах результати цього рішення. Переважна частина політиків та експертів впевнена, що  візовий режим “болючіше вдарить” не по Росії, а по Україні – від запровадження візового режиму найбільше постраждають українська економіка і звичайні громадяни.

Процедура запровадження віз здається швидкою лише на перший погляд.  Перш за все, це додаткове відкриття великої кількості консульських служб по всій території РФ та значне збільшення  кількості її співробітників.  Відповідні витрати стануть ще одним тягарем для й так  зубожілого українського бюджету. Крім того, Україна ризикує втратити ще й значну суму валютних надходжень, адже  особливо болісно запровадження віз вдарить по  нашим мігрантам, які там працюють. За приблизними підрахунками, зараз офіційно в РФ працює  від 3 до 4 мільйонів українських заробітчан. Та й  неофіційно теж хватає. І саме Росія є лідером серед усіх країн світу за обсягом грошових переказів в Україну. Наприклад, в 2015 році, за даними НБУ, з РФ в Україну було переведено $1.2 млрд. Більше, ніж так довго очікуваний транш МВФ. А це значний важель в підтримці зруйнованої української економіки.

Цілком зрозуміло, що у разі запровадження віз, РФ відповість «дзеркальними діями». Тому, якщо скрупульозно підрахувати  майбутні збитки від прийняття  цього надто поспішного рішення, отримана сума  виявиться значно більшою,  ніж  ті $15 млрд., про які нещодавно наголосив наш президент. Ще й до усього, додасть масу  проблем від вимушеного повернення додому мільйонів трудових мігрантів, для яких роботи в Україні просто немає.

Та й суспільні настрої щодо цього питання за останній рік значно змінилися. Опитування, проведене Центром Разумкова  показало, що кількість українців, які підтримують введення віз з РФ за півтора року значно скоротилася. Порівняно з березнем 2015-го частка прихильників запровадження візового режиму скоротилася з 46,7% до 29,0%, а частка супротивників — зросла з 40,6% до 52,1%.

Тому, щоб нам не казали прихильники введення візового режиму, більше зисків від його запровадження отримає РФ, яка буде намагатися скористатися  нагодою в черговий раз дискредитувати Україну перед світовим суспільством. Та ще невідомо, як відреагує на це  ЄС і МВФ.

Тому, перед тим, як приймати відповідні рішення, може нашим політикам слід ще раз замислитися: «А чи на часі зараз це питання?»

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь