Новини

Блокада Донбасу – «міна уповільненої дії» для економіки України. Чи витримає?

22.03.2017   Коментарів: 0  

Те, що торгівельна блокада  окупованих територій Донбасу буде мати значні негативні наслідки, практично не сумнівається ніхто, крім мабуть тих, хто її започаткував та офіційно ввів в дію. ЄС в шоці, а МВФ навіть відклав на невизначений термін  виділення Україні чергового траншу, пояснивши це необхідністю уточнення економічних наслідків від нашого «патріотизму». Так які ж втрати чекають нашу економіку?

По-перше, слід очікувати падіння темпів економічного зростання. В цьому році уряд зпрогнозував  економічне зростання на рівні 3%ВВП. Однак,  запровадження блокади ставить хрест на цих сподіваннях. Як наслідок, темпи економічного зростання України або різко уповільняться, або  сповзуть до нульової позначки. І це за оптимістичним сценарієм. За негативним – ВВП може впасти на 2,5%, а  номінальний ВВП недорахується 39 млрд грн. Відповідно показник інфляції зросте на 8,5 до запланованої;

По-друге, слід очікувати зростання дефіциту державного бюджету. Очікувалося, що  в цьому році, він повинен скласти близько 3,5% ВВП. Однак, в результаті блокади, розмір дефіциту держбюджету значно  зросте. В результаті, ми ризикуємо отримати дефіцит на рівні 4,5% ВВП. А якщо до цього ще додати недоотримання податків,( у 2016р. їх сума склала 32 млрд.грн.), стає зрозумілим, що ситуація буде складна;

По-третє, слід очікувати зростання девальваційного тиску, який може   зрости за рахунок втрати можливості отримувати валютні надходження від експорту металу у сумі до $2 млрд. Паралельно з цим ми будемо змушені замість національної валюти, витрачати іноземну на покупку вугілля, що вплине на зростання дефіциту торговельного балансу. І що, в свою чергу, неминуче призведе до зростання девальваційного тиску. Очікується, що до кінця 2017 нацвалюта може ослабнути від 3 до 5 грн по відношенню до долара.

Таким чином, стає зрозумілим, що блокада Донбасу та неотримання чергового траншу будуть мати серйозні негативні наслідки для української економіки.  Правда, в НБУ більш оптимістичні і очікують, що до кінця року підприємства на підконтрольній Україні території зможуть переорієнтуватися на альтернативні джерела сировини та енергоресурсів і вже в наступному році зможуть вийти на максимальне завантаження виробничих потужностей. Чи вдасться це зробити, покаже час.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь