Новини

Варто знати: українцям дозволили довше судитися щодо комунальних тарифів

11.05.2017   Коментарів: 0  

Відтепер українці зможуть більш активно відстоювати свої права з постачальниками комунальних послуг – ЖЕКами, ОСББ або кооперативами. Верховний суд позбавив комунальників можливості посилатися на строк позовної давності, адже після підвищення комунальних тарифів, українці почали значно активніше захищати свої права в судах.

«ВСУ ухвалив, що до суперечок про стягнення заборгованості за комунальні послуги застосовується загальний строк позовної давності – три роки. І він не може відраховуватися від терміну останнього платежу. Якщо людина частково і сплачувала завищену вартість комунальних послуг, це не означає, що вона з нею погодилася. А саме за такою логікою намагаються діяти коммунальники: якщо платив – значить погодився і нічого сперечатися. Тому, нерідко, коли люди заперечували стягнення неправомірних сум за житлово-комунальні послуги, їх позовні заперечення відмовлялися приймати через нібито переривання строку позовної давності, який некоректно прив’язували до останніх платіжок», – зазначив UBR.ua старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Мова йде вже не про тисячі, а про десятки тисяч позовів, адже велика кількість споживачів свідомо намагаються сплачувати вартість послуг в тих розмірах, які вважають  обгрунтованими. Відповідно, сума боргів накопичується, що і породжує конфлікт. Як результат – комунальники масово подають позови до суду. Тому юристи радять людям обов’язково бути присутніми на судових засіданнях, адже якщо боржник не з’являється, суд в 100% випадків приймає рішення на користь комунального підприємства.

А ще юристи запевняють, що виграти у комунальників можна навіть при наявності заборгованості. Бувають випадки, коли  споживач цілком може виграти судову справу, навіть якщо не платить за комунальні послуги. Наприклад, якщо мова йде про про оплату послуг за прибирання прибудинкової території. В цьому випадку варто наголошувати не на завищені тарифи, а на ненадання відповідної послуги. І тоді вже ЖЕК буде змушений доводити зворотнє. Юристи наголошують, що у їх практиці подібних суперечок не бракує. І ухвали на користь споживача були саме тому, що комунальники не змогли надати відповідних  доказів.

Разом з тим юристи радять не покладати на суд багато надій, адже  довести в суді що тарифи завищені практично неможливо – вони затверджуються підзаконними актами і постановами галузевих комісій (НКРЕ та ін.). Втім, як і впадати у відчай, адже навіть при програші, далеко не завжди відбуваються фактичні стягнення майна боржників. Про  стягнення мова може йти лише після того, якщо розмір заборгованості досягне 10 мінімальних зарплат (32 тис.грн.). В протилежному випадку все, що можуть комунальні підприємства при менших боргах – це розраховувати на частину офіційної зарплати боржника. Навіть після судової ухвали на свою користь.

Тому юристи настійно радять людям не пропускати засідань і активно відстоювати свої права,  якщо комунальне підприємство все ж починає судову тяганину. А при нагоді і самостійно подавати позови, якщо завищені тарифи вважаєте несправедливими, а послуги не наданими. Добре, що для цього тепер відведено значно більше часу.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь