Новини

Разюча невідповідність: чому ціни на продукти в Україні – як у Європі, а зарплати – як в країнах третього світу?

05.08.2017   Коментарів: 0  

Витрати українців на продукти харчування  зростають з кожним роком. За підрахунками експертів,  закупівля 19 основних найменувань в магазині обходиться нашим співвітчизникам мінімум в 700 грн. і складає понад 10% щомісячного доходу. Разом з “Сегодня” ми з’ясували їх вартість в різних країнах та порівняли, скільки за один похід в магазин витрачають мешканці Європи, близького зарубіжжя та Азії.

Експерти Економічного дискусійного клубу проаналізували вартість 19 найбільш споживаних продуктів харчування в різних країнах світу. Крім того,   також враховувалася вартість пшеничного борошна, рису, макаронів, яловичини, курятини, а також капусти, моркви, цибулі та буряка.  За їх підрахунками, придбати все це в Україні обійдеться в 702 грн, в Польщі в перерахунку на гривні – 915 грн., в Угорщині – 1067 грн, в Іспанії – 1403грн., у Франції – 1586, у Білорусі – 610 грн., в Китаї – 1738 грн.

Найдешевшим є польський “візок» з продуктами, який дорожче нашого на 30%. Однак при цьому зарплата у поляка в 4,5 рази вища, ніж в українця. Мешканець Угорщини за один похід в супермаркет заплатить в 1,5 рази більше, ніж українець, однак при цьому він може похвалитися зарплатою в 4,2 рази вище, ніж у нас. Виходить, що в Угорщині рівень витрат на їжу вище, ніж в Польщі, але нижче, ніж в Україні. А найнижчий він у Франції – там подібний набір коштуватиме як 2,3 наших, але й зарплата вища аж в 12,7 разів!

На жаль, в найближчій перспективі, нам не варто сподіватися ні на зниження цін, ні на зростання зарплат до рівня європейських. До тих пір, поки в Україні не відбудеться “технічна революція”. А вона, на думку експертів, можлива лише при надходженні інвестицій у виробництво. Причому будь-яких – приватних зарубіжних і вітчизняних, державних, а також появи вигідних банківських кредитів. Справа в тому, що Україна більше 20 років є інтегрованою у світову економіку, у нас відкриті кордони для експорту-імпорту, тому ціни між сусідніми країнами кардинально відрізнятися не можуть. Ціна товарів  залежить від таких факторів, як податки, логістика, і в відсотках в різних країнах це приблизно однакові витрати. На відміну від цін, рівень зарплат переважно залежить від продуктивності праці в цілому по країні та від обсягів імпорту тих товарів, які у нас відсутні або їх недостатньо. Наприклад, Україна закуповує автомобілі, споживчу електроніку, паливо, енергоносії та ще багато інших товарів, що свідчить про те, що  ми  мало виробляємо високотехнологічних   товарів, щоб заробляти на цьому і в результаті отримувати великі зарплати.

А ще у нас низькі зарплати тому,  що продуктивність праці залишається низькою через технічну відсталість. Наприклад, німецький токар виготовляє за годину 15 деталей, а український – тільки 3 через те, що у нього верстат застарілого зразка. І поки в Україну не підуть інвестиції, не важливо чиї – зарплати до рівня європейських не виростуть. Однак щоб це трапилося, потрібно створити необхідні умови: перш за все реформа судочинства, яке буде захищати приватну власність, відсутність корупції у владі та прозорість ведення бізнесу, яка передбачає рівні умови для всіх. У випадку, якщо це відбудеться – вже через 3 роки слід чекати реальних інвестицій, а ще років через 5 почнеться зростання зарплат. А якщо ні?

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь