Новини

Чи на часі «презумпція правоти поліцейських»?

29.09.2016   Коментарів: 0  

презумпція правоти поліцейських

Після трагічного інциденту в Дніпрі, коли колишній боєць батальйону «Торнадо» розстріляв поліцейський патруль, МВС України має на меті закріпити на законодавчому рівні, так звану, презумпцію правоти поліцейського. Суть її зводиться до того, щоб надати поліцейським необмежені права на кшталт: “Спочатку підкорися поліцейському – потім оскаржуй». Міністр МВС навіть стверджує, що іншого шляху для реформування поліції зараз немає. Як доказ, наводить  приклад європейських країн та США, де ця презумпція правоти діє. На його думку, вона повинна бути і в Україні.

Заяви про необхідність введення презумпції правоти поліцейського в Україні викликали чималий резонанс. А чи дійсно вона так потрібна? Тим більше, що в українському законодавстві вже існує карна відповідальність за непокору працівнику правоохоронних органів. Так навіщо ще більше?

Позиція МВС зрозуміла. Щоб хоч трохи стабілізувати криміногенну ситуацію в країні, яка вже набула масштабів катастрофи, необхідні більш рішучі дії з боку правоохоронних органів. Однак, ставку при цьому необхідно робити не на розширення прав нещодавно набраних в результаті реформування новачків, а на більш тривале і поглиблене їх навчання та набуття практичного досвіду під жорстким контролем досвідчених спеціалістів. Необхідно підвищувати кваліфікацію поліцейських, кардинально змінивши підходи і вимоги до їх навчання. Наприклад, відповідно до європейських стандартів, перед тим, як стати патрульним поліцейським з правом застосування зброї, новачок повинен пропрацювати на випробувальному терміні 2 роки. Не рахуючи вельми тривалого навчання. А у нас поліцейським видають зброю після 2-3 місяців прискореного навчання. І випускають на патрулювання «молодняк», який у переважній більшості випадків, не готовий до цього ні професійно, ні психологічно. Тому і результати, як кажуть, відповідні. Всі ще пам’ятають резонансне багатогодинне переслідування зі стріляниною десятком патрульних машин за компанією підлітків на BMW, що закінчилося безглуздим вбивством молодого хлопця. А скільки подібних випадків, що не набули широкого розголосу? Та й психологічно багато з новачків не витримують випробовування зброєю та повноваженнями. Що призводить до свавілля, як наприклад, в Кривому Озері, де поліцейські на смерть забили чоловіка.

Безпристрасна статистика свідчить, інциденти, з перевищенням поліцейськими повноважень, відбуваються постійно. І надання непідготовленим психологічно і морально поліцейським додаткових повноважень разом зі зброєю, тільки збільшуватимуть цю спокусу.

На думку переважної більшості юристів, експертів і ветеранів правоохоронних органів, нинішнім поліцейським поки рано надавати це право. Нехай спочатку виростуть зі «штанців», наберуться досвіду, завоюють довіру суспільства, а вже потім можна буде вести мову і про розширення прав. В протилежному випадку це неминуче призведе до нульової толерантності поліцейських: спочатку стріляємо, потім розбираємося. Про презумпцію невинності можна буде забути …

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь