Новини

ПІДВИЩЕННЯ МІНІМАЛКИ: «ПОКРАЩЕННЯ» ЧИ ЧЕРГОВИЙ «ФІНТ»?

28.10.2016   Коментарів: 0  

pidvishhennya-minimalki-pokrashhennya-chi-chergoviy-fintКабінет міністрів ініціює з 1 січня 2017 року двократне підвищення розміру мінімальної зарплати – до 3,2 тис грн. Цю новину українцям радісно повідомив прем’єр-міністр В.Гройсман.
Дуже приємно, що влада, нарешті зацікавилася питанням заробітних плат, які не індексувалися понад два роки. До речі, зараз мінімальна зарплата становить 1450 грн. А з 1 грудня 2016 року ця сума збільшиться до 1550 грн. Однак, проблема в тому, що реалізація цього грандіозного плану вимагає істотних витрат. Чи знайдуться гроші в держскарбниці на таке масштабне за всі роки незалежності підвищення? Та й взагалі незрозуміло, яким чином Кабмін планує це робити. Тому що на сьогодні, необхідних коштів на підвищення зарплат в бюджеті немає. На думку економіста О. Охріменко:«На перший погляд, на збільшення мінзарплати потрібно близько 160 млрд. гривень. Це величезна сума…» Поки експерти і економісти прораховують всі плюси і мінуси цього підвищення, адже економічного пояснення і реальних розрахунків ніхто не надав, українці не знають, радіти чи ні, бо поки невідомо, хто від цього виграє, а хто програє.
Наприклад, серед бюджетників збільшення доходів відчують тільки самі низькооплачувані працівники, адже їх ставки прив’язані не до мінімальної зарплати, а до тарифного розряду. Який теж збираються підвищити в 2017р. Але не в два рази, а усього в 1.3. Ось і виходить, що працівник, який отримує 1550грн. буде отримувати 3200 грн. А працівник, який отримував 3000грн., буде отримувати 3900грн.
Залишається невідомим, чи відбудеться аналогічне зростання пенсій. Максимум, на що можна сподіватися – підвищення на 10%, яке закладене в проекті Держбюджету. А з огляду на величезну діру в Пенсійному фонді, ні про яке подальше зростання мінімальних пенсій мови не буде.
Зате, на думку експертів, підвищення мінімалки, дуже вигідно позначиться на зниженні витрат держави на субсидії, оскільки одержувачів субсидій стане в декілька разів менше. Не виключено, що одним з можливих мотивів збільшення мінімальної зарплати є прагнення уряду заощадити на субсидіях за рахунок скорочення числа громадян, що підпадають під критерії для їх отримання.
Влада, сподівається, що витрати на мінімалку компенсує за рахунок збільшення надходжень від податків. Однак, невідомо, чи буде це так. Чимало норм законодавства прив’язано до мінімальної зарплати. Тому, у разі зростання мінімалки, відповідно виростуть ставки податків і платежів щодо їх обслуговування. Поки що невідомо, чи в змозі українці будуть їх сплачувати.
Крім того, є серйозні побоювання, що отримані за рахунок підвищення мінімалки кошти потечуть на споживчий ринок, що призведе до швидкого зростання цін та інфляції.
Ось і виходить, що за допомогою підвищення мінімальної зарплати, влада намагається прокрутити черговий «фінт» – влаштувати величезну піар-акцію, збільшивши мінімальні зарплати. Водночас, компенсувавши це збільшенням доходів через податки і зменшенням витрат на субсидії. Тому, від чергового “покращення” слід очікувати більше негативу, ніж позитиву. Втім, як від усього, що нам пропонує нинішня влада, адже подібні популістські акції здійснюються виключно з розрахунку, насамперед, на ефект. Або на електоральний піар…

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь