Новини

Нові правила поділу дітей при розлученнях

17.10.2017   Коментарів: 0  

Зміни впроваджують на вимогу європейських судів

Чому після розлучення батьків дітей, в більшості випадків залишають з мамою? Якщо звернути увагу на українське законодавство,  можна побачити, що у жінок немає ніяких привілеїв, які дозволяли б їм залишати дитину собі. Суд, в першу чергу розглядає, хто з батьків більше бере участь у вихованні, як виконує батьківські обов’язки і чи може утримувати дитину. Однак, закономірність все ж простежується: найчастіше рішення приймається на користь матері.

На жаль, в Україні розпадається кожен другий шлюб. І при розлученні часто трапляється так, що чоловік втрачає будь-який зв’язок з дитиною, а мати використовує своє становище, щоб відокремити дитину від батька. Однак, коли батько звертається за допомогою до органів опіки, там до цього часу посилаються на так звану Декларацію ООН щодо захисту прав дітей від 1959р., де зазначено, що малолітня дитина тільки у виняткових випадках повинна залишатися з батьком. Тому, керуючись цим документом, в судах найчастіше приймається рішення залишити дитину з матір’ю незалежно від обставин.  Ображені чоловіки в цьому вбачають дискримінацію: обоє батьків мають рівні права і обов’язки, адже сімейне виховання – це коли батько теж виховує дитину. І неважливо, розлученні батьки чи ні. Однак, це часто ігнорувалося органами місцевої опіки та судами.

На радість чоловікам, цю прогалину в законодавстві усунено. З 1 жовтня набрала чинності норма закону, яка зрівняла права батька і матері на дитину при розлученні. І якщо  раніше суд за замовчуванням займав сторону матері, то відтепер при прийнятті рішення служителі Феміди повинні виходити з презумпції рівності обох батьків. При цьому не важливо, чи знаходяться батьки у шлюбі, чи ні – вони мають рівні права на дитину. На думку кандидата юридичних наук В. Яніша, відтепер пріоритетом при прийнятті рішення стануть інтереси дитини. Суд буде враховувати матеріальний і психологічний стан матері та батька, бажання самої дитини щодо того, з ким із батьків вона хоче жити, а також рекомендації органів опіки.

Також відбулися зміни і в процедурі стягнення аліментів. Якщо раніше потрібно було подавати позов до суду і на протязі від півроку до декількох років добиватися позитивного рішення, то зараз це буде відбуватися в спрощеному порядку – за допомогою наказного провадження. Той з батьків, хто хоче стягнути аліменти, подає не судовий позов, а заяву на видачу судового наказу. Суд приймає рішення про присудження аліментів без виклику сторін. Наказ відправляється протилежній стороні. У разі, якщо відповідач не згоден з рішенням або розміром виплат – він може оскаржити його через суд. Також, згідно з новим законом, аліменти визнані власністю дитини, при цьому розпоряджається грошима опікун.

Слід зауважити, що при розірванні шлюбу питання про те, з ким повинна залишитися дитина, змінене не було. Подружжя приймають рішення на договірній основі, а якщо виникає суперечка, залучаються органи опіки.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь