Новини

На «драконівських умовах»: чому нині немає сенсу брати кредити у банках

26.09.2017   Коментарів: 0  

Сьогодні в Україні  із 90 банків кредити видають лише 15. При цьому, з цих 15-ти державних тільки три, а решта, в основному, мають іноземний капітал:  Приватбанк, Укрсоцбанк, “Альфа-Банк”, OTП Банк, ПУМБ, УкрСиббанк, “Райффайзен Банк Аваль”, Ощадбанк, A-Банк, “Кредобанк” тощо. Такими є результати дослідження, здійсненого “Трансформацією фінансового сектору”, наголошує expres.ua

Про що загалом свідчить ця кількість і чи їх цілком достатньо, щоб забезпечити охочих кредитами?  На думку  радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, 15 банків  це занадто недостатньо. Фактично це свідчить про те, що банківська система не функціонує – вона втратила  свої базові функції, адже кредитувати повинні не 15 банків, а всі 90.

Те, що кредити видають лише 15 банків, свідчить ще й про дуже слабке конкурентне середовище в Україні: кредитують переважно банки з іноземним капіталом, а банків з українським капіталом майже не залишилося. Головну роль у нашій країні відіграють державні (яким належить більше як 50% активів), на другому місці — банки з іноземним капіталом, на третьому — банківські установи з національним капіталом, які фактично знищені й вичавлені з банківського ринку.

Крім того, результати дослідження констатують, що позичальники в Україні знаходяться у вкрай невигідному становищі, адже більшість угод про споживчий кредит для них є вельми несправедливими. Це означає, що споживачі фінпослуг, під час отримання кредитів, залишаються незахищеними. Зокрема, 74% рекламних матеріалів не містять інформації про вартість кредиту, у  частині договорів про надання споживчого кредиту інформація, що вимагається законодавством, або відсутня, або в ній зазначені умови, що йому суперечать. Наприклад, у 33% випадків у проектах договорів не було розписано сукупну вартість кредиту, у 17%  не було чіткого графіка здійснення платежів, а 54% договорів містили умови, якими порушувалося право позичальника на дострокове повернення кредиту. У понад половині договорів про надання споживчого кредиту, які пропонувались “таємним покупцям”, були прописані несправедливі умови для позичальника. На думку фахівців, усе це стало результатом того, що в Україні не було  жодного серйозного судового процесу, за яким би банк був би покараний за такі порушення.

Слід зазначити, що кредитування не здійснюється ще й через занадто високий рівень відсоткових ставок, який складає приблизно 25% для корпоративного сектору, та понад 30% для населення. Який бізнес-проект може дати рентабельність понад 25%, щоб окупити ці кредитні кошти? Тому позичальники змушені звертатися до банків лише в критичних випадках.

На жаль, сьогодні навіть банки з іноземним капіталом не кредитують наш реальний сектор економіки та бізнес. Вони видають лише споживчі кредити фізичним особам, які витрачають ці кошти переважно на придбання побутової техніки та імпортних автомобілів. От і виходить, що іноземні банки за рахунок цих кредитів стимулюють купівлю товарів із тих країн, з яких і походять.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь