Новини

Криптовалюти в Україні: коли вже влада займе чітку позицію?

13.09.2017   Коментарів: 0  

В Україні відкривають термінали з продажу біткоінів, хоча самі криптовалюти до сих пір не отримали будь якого офіційного статусу. Національний банк України й досі не визначився, як ставитися до криптовалют. Виникла парадоксальна ситуація: з одного боку вони не заборонені, а з іншого – їх статус ніяк законодавчо не врегульовано. При цьому, також немає єдиної думки, вважати “біткоіни” або “ефір” платіжним засобом чи ні, а простим громадянам експерти радять використовувати “холодні гаманці”.

На жаль, влада й надалі продовжує займати вічікувальну позицию, не вдаючись до будь яких кроків ні для їх легалізації, ні для їх  заборони. Здавалося б, якщо криптовалюти отримали свій законний статус, то і проблем з ними б не було, адже використовують українці електронні гроші, емітовані навіть за межами України і ніякої катастрофи не відбувається. Однак  фахівці наголошують, що у випадку з криптовалютами ризиків більше. Тому уряд побоюється заявляти про їх визнання, так як вони є досить ризиковим активом (в принципі, як і будь-який інший актив).   Однак головним є те, що для України це зовсім новий продукт і в нього або до кінця не вірять або ставляться скептично.

Слід зазначити, що і міжнародний досвід з приводу регулювання і ставлення до криптовалют теж ще не сформований. Більшість країн налаштовані вичікувати, хоч і при певному сприянні розвитку цифрових валют, як наприклад, Китай, Німеччина, Англія, Швеція. При цьому не можна не враховувати, що криптовалюти більше не аматорський проект, а глобальна цифрова фінансова галузь, обсяг транзакцій якої налічує мільярди доларів, а загальна капіталізація ринку криптовалют вже становить понад $18 млрд дол.

Зараз ми спостерігаємо тільки початок криптовалютної ери, в якій вона поєднує в собі ознаки і валюти, і товару, і цінного паперу і є засобом накопичення, а як наслідок, спекуляцій. Тому концентрація часу і ресурсів української влади на переслідування користувачів і майнерів криптовалют стає дедалі безглуздішою. Значно доцільнішим було б заощадити зусилля і навіть отримати податковий дохід. Зокрема, на думку старшого юриста Дениса Крижового, необхідно опрацювати зміни в законодавстві в цілому, визначивши статус криптовалюти та її наслідків для державного життя. Це допоможе уникнути зіткнення інтересів «традиційних грошей» і нових цифрових, а також сприятиме зростанню економіки.

Вже сьогодні існує просте рішення – зрівняти криптовалюти в статусі з іноземною валютою й імплементувати їх відповідним чином у законодавство та наявну економіку, адже стабільність функціонування фінансової системи країни зумовлена своєчасним регулюванням і реагуванням на нові явища і тенденції. Слід розуміти, що потенціал криптовалют не тільки здатний перезавантажити традиційний світ грошей, а й здійснити в ньому прорив. При цьому слід пам’ятати, що  з’являться й нові ризики: наприклад, шахрайство, відмивання грошей, кіберзлочини тощо.

Однак, поки що все вказує на те, що і законодавці, й регулятор не в змозі крокувати поруч із розвитком сучасних технологій. Саме тому зволікання з формуванням правового стану криптовалют у фінансовому житті суспільства призведе лише до збитків для держави вже в недалекому майбутньому.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь