Новини

Кінець «безвідсотковій» вакханалії

01.06.2017   Коментарів: 0  

з 10 червня набуває чинності Закон “Про споживче кредитування” №1734-VIII

Багато хто з нас хоч раз стикався з необхідністю  оформлення так званого «безвідсоткового» кредиту  або  так званого «кредиту до зарплати», адже багато рекламних плакатів, так і рясніють обіцянками безвідсоткових кредитів і своїми вигідними умовами. Однак, так званий «недорогий» кредит,   насправді виявлявся значно дорожчим, ніж уявлялося, адже будь-які кредитні схеми – це продукт, який потрібно вигідно продати. Заради збільшення  клієнтів, фінансові установи частенько вдавалися до багатьох прийомів, які звичайний пересічний громадянин, в силу своєї юридичної необізнаності  не здатний розпізнати. Тому, як інформує «Юрист&Закон», Закон покликаний убезпечити споживачів фінансових послуг від ризиків порушення їхніх прав за допомогою надання повної та прозорої інформації.

Перш за все – максимально інформувати споживача шляхом вручення йому паспорта споживчого кредиту до укладення договору. Також передбачено, що  споживач буде мати право отримувати інформацію протягом усього строку кредитування – встановлено детальний перелік і періодичність надання інформації.

Крім того, вводиться нова стандартизована форма  паспорта споживчого кредиту, в якому будуть міститися основні умови споживчого кредиту, що надається. Фактично це договір у короткій формі, де виписано всі основні умови кредитування та навіть деякі важливі правові аспекти. Підписуючи паспорт, споживач підтверджує цим свою поінформованість.

А ще до  існуючого переліку інформації додається надзвичайно важливий показник – реальна процентна ставка, виражена у відсотках річних, яка повинна містити усі загальні витрати за кредитом.

Також законом висунуто чіткі вимоги щодо змісту реклами: зокрема заборонено наголошувати, що кредит є «безвідсотковим» або надається «під нуль відсотків», а також зазначати, що кредит може надаватися без документального підтвердження кредитоспроможності позичальника.

І нарешті, законом обмежено граничний розмір пені на рівні подвійної облікової ставки НБУ, але не більш ніж 15 % суми простроченого платежу. Також розмір неустойки (пеня плюс штрафи) сукупно не може перевищувати половини отриманої суми кредиту та не може бути збільшено за погодженням сторін.

Також позитивну тенденцію закріплює імперативна норма, яка встановлює нову черговість погашення вимог: у першу чергу – прострочені тіло кредиту та відсотки, у другу – поточні платежі за тілом і відсотками, в останню чергу – неустойка та інші платежі. Це докорінно змінює ситуацію, коли платежі, що надходять, спрямовуються в першу чергу на погашення пені, штрафів, комісій, а розмір зобов’язань від цього зростає.

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь