Новини

Дорожчатиме все: уряд скасував державне регулювання цін на продукти харчування

09.06.2017   Коментарів: 0  

Кабінет міністрів своєю постановою  №394 від 7 червня таки скасував з 1 липня державне регулювання цін на продукти харчування. Мотивуючи це намірами зниження адміністративного тиску на бізнес, усунення надмірного втручання держави в економічні процеси, розвитку конкуренції і дебюрократизації (дерегулювання) в сфері ціноутворення.

В оцінках цього урядового рішення думки експертів розійшлися. Одні вважають, що коли країна знаходиться в кризовому стані, відмова від регулювання вартості соціальних продуктів – рішення вкрай сумнівне. До цього можна вдаватися лише тоді, коли економіка знаходиться на підйомі і  громадяни мають змогу самостійно забезпечувати себе необхідними харчами. В даному ж випадку, держава знову знехтувала інтересами своїх громадян, адже за ринкових умов, ціни на хліб та інші соціальні харчі лише зростатимуть, що спричинить подальше зниження рівня життя соціально незахищених верств населення. Інші вважають, рішення уряду “кроком в правильному напрямку” та не очікують значних стрибків цін на товари, які зараз входять до соціальної групи з регульованими цінами. Правда, вважають конче необхідним, щоб уряд вже зараз організовував надання субсидій на харчування незаможним громадянам.

І поки експерти сперечаються, більшість продуктів харчування таки здорожчали.  Зокрема, за даними Державної служби статистики, за п’ять місяців поточного року в переліку соціальних продуктів харчування подорожчала двадцять одна позиція з двадцяти трьох, а це майже – 98% найменувань. Зокрема, відбулося стрімке подорожчання м’яса: свинини і яловичини, відповідно на 15 грн., або на 21%, і 13 грн., або на 15%. Тепер кілограм свинини можна придбати за середньою ціною 88 грн. за кг, а яловичини – по 100 грн. за кг. А найбільше злетіли ціни на овочі. Зокрема, морква подорожчала на 8 грн. або 190%, капуста – на 6 грн. або на 150%, цибуля – на 5 грн. або на 114%, картопля – на 4 грн. або 68%, буряк – на 3 грн. або на 70%.

Продовжують зростати ціни і на молочну продукцію. Найбільше  в ціні зріс сир – на 12 грн., або на 15%, середня ціна якого по Україні складає  93 грн. за кг. Вершкове масло можна придбати  за ціною 141 грн за кг, що  на 5%  дорожче в порівнянні з попереднім періодом. Сметана і молоко подорожчали на 5 грн., або на 12%, та на 1 грн., або на 7%, відповідно.

Соціальний хліб, як білий так і чорний, подорожчав на 11%, варена ковбаса – на 4 грн. (7%), цукор – на 2 грн. (12%), тушка курки – на 2 грн. (4%), сало – на 1 грн. (4%), рис – на 1 грн (8%).  Впала хіба що ціни на гречку – на 2 грн., або на 6%.

Поки що невідомо, чи буде мати позитивний вплив на розвиток бізнесу це рішення, однак те, що відміна держрегулювання вже негативно вплинула на малозабезпечених – факт. За даними Пенсійного фонду, зараз майже вісім мільйонів українців отримують мінімальну пенсію – 1247 гривень на місяць. Тому, навіть через невелике зростання цін на соціальні харчі, їм доведеться або витрачати більше коштів на їжу, або ще більше скорочувати перелік соціальних продуктів для споживання.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь