Новини

Держбюджет-2018: чи впорається Україна з боргами

22.11.2017   Коментарів: 0  

У проект держбюджету на 2018 рік уряд заклав низку показників, які б мали демонструвати зростання економіки. Однак, станом на вересень загальний борг складає $77 млрд. Чи впорається Україна з борговими зобов’язаннями, ми розбиралися разом з економістом Андрієм Новаком.

Згідно із проектом бюджету на 2018 рік, передбачено збільшення державного боргу ще на 231 млрд грн., що доведе розмір гарантованого і державного боргу до майже 100% ВВП України. З одного боку, це ще не настільки критична ситуація, яка свого часу була в Греції і спровокувала там економічну кризу.  З іншого, на 2018-2020 роки припадає пік боргових виплат України, які необхідно здійснювати. Якщо в цей період, з будь-яких причин буде затримка чи взагалі припинення співпраці з МВФ, це  без будь-яких сумнівів призведе до дефолту. Тобто неспроможності бюджету впоратися з борговими зобов’язаннями. Тому якщо уряд робить ставку на державний борг, а він, на жаль, робить для того, щоб вирішувати власні питання, на кшталт піарних підвищень зарплат і пенсій, в таких умовах країна стає ще більш залежною від фінансових донорів та партнерів, на кшталт МВФ і ЄС.  Тож якщо уряд бачить державний бюджет саме таким – йому доведеться виконати усі вимоги МВФ, які на сьогодні існують. В протилежному випадку, Україна не отримає траншів у необхідних обсягах і тоді доведеться оголошувати дефолт.

Що ж стосується сплати боргів, то державний борг, як зовнішній, так і внутрішній, у будь-якому випадку є обов’язковим до сплати. Відмінність полягає в тому, що внутрішній борг уряду легше реструктуризувати, фактично нав’язавши свої умови тим, хто придбав цінні папери. Або запустити друкарський верстат, активізувавши тим самим інфляційні процеси. Тому прогноз інфляції у 7%, який закладено у проекті бюджету на 2018 рік, виглядає зовсім нереальним, особливо, коли уряд націлений на подальшу штучну девальвації гривні до 30,1 ще до кінця цього року. Відносно сьогоднішнього валютного курсу це девальвація ще на 16%. А якщо гривня девальвує на 16%, то інфляція в наступному році аж ніяк не буде на рівні 7%. Тому цей прогноз інфляції не те що оптимістичний, він взагалі нереальний.

Та й взагалі, деякі показники бюджету варто було б скоригувати. Насамперед впадає в око дуже нереалістична стаття доходів бюджету, а саме доходи від приватизації у сумі 22 млрд грн. Для порівняння, у бюджеті минулого року був закладений показник від приватизації в розмірі 10 млрд. Фактично отримали 8 млн. В бюджеті нинішнього року за цією статтею було передбачено 17 млрд грн.., а отримали трохи більше мільярда. Важко уявити, що можна продати в державі, на території якої відбуваються військові дії, за умов мінімальної цінності активів, щоб назбирати суму у 22 млрд.грн. Фактично це означає, що цю суму можна сміливо додати до дефіциту бюджету, який уряд запланував у розмірі 77,5 млрд грн. Таким чином, реальний дефіцит бюджету становитиме близько 100 млрд грн., тобто прогноз дефіциту бюджету у таких умовах виглядає нереально.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь