Новини

День вишиванки: свято, що надихає

18.05.2017   Коментарів: 0  

Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. Свято не передбачає особливої помпезності, хоча має надзвичайно глибокий контекст. Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров’я, краси, щасливої долі й родової пам’яті, любові та святковості, оберігом і захистом від злого ока і слова.  Історики стверджують, що вишиванка – це унікальне вбрання, яке уособлює в собі усі перелічені якості.

Як повідомляє «Еспресо», пращурами вишивки є скіфи, які за свідченням Геродота, оздоблювали вишивкою свій одяг. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст., при дослідженні показали ідентичність з вишивкою українського народного одягу XVІІІ-XІX ст.

Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір’ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів, адже у вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини, до орнаменту, кількості стібків і кольору.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. А ще вишита сорочка (особливо чоловіча) є символом кохання й вірності. У давньому замовлянні говорилося: “Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був”. Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні.

А ще,  вишивання – безмежний простір для творчості. В Україні налічується близько сотні “вишивальних технік”. Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання – гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.  Кожен регіон України має свої особливості вишиванок. Про їх розмаїттся може свідчити лише перелік типових узорів волинського краю: цвіткі, хміль, лапатий хміль, хмелик, лапатий хмелик, виноград, ягідний хміль, хміль ягідки, хрести гречкою, хрести, безконечник, хрести повії, купчаті, кукурузка, огірочки на дві половинки, звізди, кошички, сокирки, копита, копитка, розбиті хрести, хрести, сливочки, дубове листя, полоничник на дві половинки, полоничник хрещатий, полоничник тощо. І так – у кожній області. Тому можна сказати, що кожен регіон України може похвалитися своїм унікальними вишиванками.

Нині вишиванка переживає піднесення і  відродження. Елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу. І не лише українці – навіть голлівудські зірки залюбки одягають ніжну вишиту вдяганку.  Тепер носити вишиванку стало не тільки патріотично, а й модно та ексклюзивно.

За матеріалами з відкритих джерел

 

Це також цікаво:

 

Залишити відповідь